Kütahya’daki Arazileri Yabancılar Satın Alıyor

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı İlcikören Köyünde yabancı uyruklu kişilerin büyük miktarlarda toprak satın almaya çalıştığı iddia edildi.

Kütahya’daki Arazileri Yabancılar Satın Alıyor

Konu ile ilgili sosyal medya hesabından yazı paylaşan Emekli Tarih Öğretmeni Ali ERDOĞAN yazısında;

“Bizim köyümüz,

Kütahya’nın Çavdarhisar İlçesi’nin İlçikören Mahallesi olarak geçiyor kayıtlarda. Kırsal ve taşlık bir araziye sahip; arpa, buğday, yulaf ve nohut tarımı yapılır genel de iklim şartlarına göre de verim alınır. Dağların da meşe, çam, ardıç, pınar ve ahlat ağaçları yetişir.

Köyümün içersin den akan çay’ın (şimdi sadece kışın akıyor) kenarında da söğüt, kavak, tabii olarak güren (Kızılçık), fındık yetişir sonradan erik, elma ve armut da ilave oldu, her yıl Mayıs ayının on’u ile onbeş’i arası oluşan don olayından kurtulabilirse o yıl meyve alabiliriz. Ama… -İşte; burası benim köyün ve doğduğum yer, vatan-ı aslim.

-Ben köyüme gitmeden; dağların da ve kıraç topraklarında yorulası ya gezmeden dinlenemem. Ancak bu sefer ki gidişimde köyümün arazilerinin internet üzerinden ve bazı aracılar eliyle satın alındığı duydum, ihtiyaç sahibi ve çalışacak durumda olmayan ihtiyarların arazilerini satmak istediklerini öğrendim!..

Duyumlarımıza göre araziyi alan kişiler parayı satıcının hesabına yatırdıktan sonra siz araziyi ekip biçmeye devam edin diyorlarmış!.. – Nedir? Bu işin aslı diye merak ettim. Tarihçi olmam nedeniyle aklıma değişik senaryolar geldi!.. Dün Kütahya merkezde oturan babam’ı ziyarete gittim, biraz sohbeten sonra babam’a köyde arazi alınıp satılıyormuş duydun mu? Diye sordum. Babam.. (84) – Bana da geldiler ben kabul etmedim arazimi tanımadığım kimselere satmam dedim dedi. – Kimmiş bunlar, sizi nereden bulmuşlar dedim? Yeğenimin arkadaşının babası olduğunu söyledi.

Bu arada yeğenim geldi. O’na sorduk bu ne iştir diye? Yeğenim amca;

Benim arkadaşımın babası aracı, bir emlak firması adına çalışıyor. Asıl mesele yurt dışından bazı ülkelerden şahıslar Türkiye den 50 dönüm arazi alana vatandaşlık veriliyormuş diye duymuşlar, Türk Vatandaş’ı olabilmek için emlak firmaları ve onların taşeronları aracılığı ile arazi alıyorlar dedi. Aldığımız başka bir duyuma göre; Yurt dışın da ki şahıslara Türkiye den arazi buluveren emlak firmasını telefonla arayan bir vatandaşa biz Edirne den-Van’a kadar arazi alıp satanlara yardımcı oluruz bizim işimiz bu demişler..

Hayretler içinde kaldım. 1018 Pasinler Savaşından-Milli Mücadeleye kadar kanlarımızı dökerek ve nice canlar vererek sahip olduğumuz ve vatan yaptığımız güzel Anadolu’mun toprakları bu kadar ucuz mu? Kahramam Türk Milletinin kurtuğu Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olmak bu kadar basit mi?… ” diye yazdı.