Meryem KOZAN

Meryem KOZAN

Aile

29 Mart 2014 - 01:21 - Güncelleme: 29 Mart 2014 - 01:51

Aile;  toplumu oluşturan en ufak birimlerinden biridir. Bu yazımda ailenin oluşumu,  yaşatılması ve büyütülmesi ile ilgili fikirlerimi yazmak istiyorum.
 

 Aileyi oluşturmak için önce iki kişiye ihtiyaç var. Bir kadın ve bir de erkek.  Bunlarda birbirlerini seçerken bazı konulara dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Eğer doğru tercih yapılırsa ileriki yıllarda mutlu bir aile olarak ömürlerini tamamlar. Eş seçiminde sadece güzellik, yakışıklılık, mal mülk, para ele alınırsa yanılmış olabilirsiniz. Bunların hepsini bir kişide bulmakta kolay değildir.  Evlilik nasip işidir. Onu için kendinize en uygun olanını ve aile rızasını gözetmek gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca tarafın ailesini de tanımak gerekir. Atasözleri vardır ya; Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al, kız anadan öğrenir yufka yazmayı, oğlan babadan öğrenir oba gezmeyi.  Gibi.  İyi bir seçim yaparak yuvamızı kurduk şimdi iş onu yaşatmak ve büyütmeye kaldı.
 

 Aile içinde bazı kuralların uyulması gerekiyor. Çünkü aile kendi başına bir kurum. Bu konuda tecrübelerime dayanarak bazı kurallar sıralamak istiyorum. Mesela;  Birbirinize yakın arkadaş olun, birbirinize karşı kin tutmayın, hani: Müslüman’ın küslüğü tülbent kuruyana kadarmış. Sizin için önemli olan her şeyi eşinizle mutlaka konuşun, sevginizi gösterin, bunu sık sıkta söyleyin. Erkekler sevdikleri halde seni seviyorum diyemezler. Çünkü onlara göre böyle iltifatların karşı tarafa şımartacağını düşünürler. Kadında aksine bunu duymayı çok ister. Unutulmamalıdır ki Allah kadını yapı itibariyle erkekten daha nazik daha kibar ve ince olarak yaratmıştır. Bu nedenle kadınlar daha çok iltifata, ara sıra bir güle ve seni çok seviyorum gibi sözlere ihtiyaçları vardır. Unutmamak gerekir ki kadının olmadığı yerde bir eksiklik var demektir.  Burada erkeklere de unutmadım. Erkekler;  evimizin direği, dertlerimizin ilacı başımızın tacıdır. Babanın olmadığı sofralarda sohbetler olmaz, babasız evlerin bacasına kuşlar konmaz, bunun gibi eşlerimizin kıymetini bilmek gerekir. Hanımların beklediği tüm iltifatları onlarında hak ettiğini düşünüyorum. Onlar da yaratılış itibariyle korumacı ve ailesini geçindirmek konusunda daha çok sorumludurlar. Böyle düşündüklerinden dolayı kendilerine hanımlardan daha üstün olduklarını ve onların laflarının üzerine laf konmasını asla istemezler. Ben burada şunu söylemek ihtiyacı duyuyorum. Eşleriniz kızdığı zaman siz sesinizi çıkartmayın. Onun öfkesi geçince söyleteceklerinizi söyleyebilirsiniz. Bir çay reklamında söylediği gibi (neden bu çaylar bizde içiliyor anlamadım) neden hep biz alttan alıp neden hep biz susmak zorundayız diyebilirsiniz.  Burada şunu düşünmek gerekir. Hani köprüden geçmek isteyen iki inatçı keçi vardır. Önce sen geçeceksin önce ben geçeceğim diye inatlaşırlarken köprüden düşerler ya, onlar gibi olmamak için bir tarafın susmanı gerekiyor da ondan. Bu konuda kadınlara bir ipucu vermek istiyorum. Eşlerinize karşılık vermeyin derken aslında verin demek istiyorum. Ama bu karşılığı nerede vereceğiz. Eşinizden en uzak odaya veya banyoya gidip orada söyleyebilirsiniz. Aramızda kalsın.  Daha çok söylenecek şeyler var fakat bunların hepsini burada yazmayı kalkarsak sayfalar almaz. Şimdi gelelim ailemizi büyütmeye.
 

Sevgi ve saygının hâkim olduğu ailelerde hoş sohbetler olur tüm dertler unutulur. Allah kimsenin yuvasını bozmasın.  Bu dünyada sırtınızı her zaman yaslaya bileceğiniz tek yerdir.  Sevgi dolu ailede büyüyen çocuklar öz güvenleri sağlam olarak büyürler. Çocuklarını seven aileler çocuklarını güvenirler, çocuklarda onların güvenlerini boşa çıkarmazlar. Onlarda ailelerine güvenirler.  Peygamberimiz Hz. Muhammed sav: sizin hayırlı olanınız aile evradına hayırlı olanınız demiştir.  Bizde bundan yola çıkarak ailemizi sevgiyle büyütmeliyiz. Aile öyle bir yerdir ki; orada sobada yanmasa sıcacıktır hiç üşümezsiniz.  Çünkü orada sizin için yanan kalpler vardır.
 

 Allah her aileye sevgi, saygı, huzur, mutluluk, hoşgörü, sadakat nasip etsin. Böyle ailelere de güzel ve anasına babasına ve vatanına dinine hayırlı evlatlar versin. Bir hata işlediysem af ola.

                                                                                                                                                            Meryem KOZAN

Son Yazılar